Cytologia
klasyczna i płynna cienkowarstwowa
Cytologia zwykła i płynna
Badanie wykonywane na podstawie wymazu z szyjki macicy, najczęściej w czasie badania ginekologicznego. Badanie wymazu pod mikroskopem pozwala na ocenę stanu komórek, czy są fizjologiczne, czy jest stan zapalny, wykrywa komórki przedrakowe i rakowe. Pozwala na podjęcie prawidłowej diagnozy i ewentualne wdrożenie leczenia.

Jak wygląda badanie?
Wymaz z tarczy i kanału szyjki macicy pobierany jest w czasie badania ginekologicznego wziernikiem ginekologicznym. Wymaz pobierany jest za pomocą szczoteczki (pędzelka), poprzez lekkie skrobanie. Czasem odczuwa się delikatny dyskomfort.
W zależności od wybranej metody wymaz oceniany jest:
- metodą klasyczną – wymaz komórek umieszcza się na szkiełku mikroskopowym, metoda jest tańsza dla pacjentki. U pacjentek nie obarczonych patologicznym wywiadem, jest zazwyczaj wystarczającą, sprawdzoną od wielu lat przesiewową metodą badania
- metodą płynną – Cytologia Płynna (LBC – Liquid Based Cytology), to nowocześniejsza metoda, pobrany wymaz komórek umieszcza się w specjalnym płynie, zazwyczaj stosowana dla potwierdzenia nieprawidłowych wyników metody klasycznej. Jest bardziej czuła ale i droższa.
Koszt badania
Po co robić badanie?
Dla profilaktyki stanu zdrowia kobiety:
- zalecana regularnie już od około 20 r.ż., do 65-70rż, regularnie co 3 lata (wg NFZ)
- wykonywana częściej dla osób z patologicznym wywiadem rodzinnym lub chorobowym
Dla monitorowania stanu zdrowia:
- Pomaga diagnozować stany zapalne, zakażenie wirusem HPV i inne infekcje
- monitorować efekty leczenia ginekologicznego, w tym przeciwzapalnego i hormonalnego
Dla profilaktyki przednowotworowej:
- Pozwala wykryć nieprawidłowe komórki zanim przekształcą się w komórki nowotworowe
- podjąć decyzję o leczeniu, wczesne zmiany są w pełni uleczalne
Dla wykrycia stanów rakowych:
- stany przedrakowe
- rak in situ (miejscowy)
- stany rakowe
Zobacz cytologia zwykła
Cytologia klasyczna (zwykła, sucha, na szkiełku)
- wymaz nanoszony jest za pomocą szczoteczki na szkiełko i utrwalany “na sucho”
- preparat może zawierać śluz, krew, bakterie
- czułość i dokładność metody oceniana na 60-70%
- koszt badania niższy
Zobacz cytologia płynna
Cytologia płynna LBC
- wymaz wkładany jest z szczoteczką do specjalnego płynu
- wszystkie pobrane komórki są wypłukiwane do płynu
- preparat jest bardziej oczyszczony, a komórki są lepiej widoczne pod mikroskopem
- czułość i dokładność metody oceniana na 85-95%
- dodatkowo może być oceniana obecność wirusa HPV, kilkanaście jego genotypów
- możliwość oceny metodą CINtec® PLUS – zaawansowane badanie, które pomaga odróżnić łagodne infekcje HPV od zmian mogących prowadzić do raka

Istotne informacje
Czas trwania badania:
pobranie kilkanaście sekund
Znieczulenie:
niewymagane
Wynik badania
po około 2- 3 tygodniach
Interpretacja wyniku
wymagana konsultacja ginekologiczna
Stosunek płciowy
zaleca się wstrzymanie na dobę przed badaniemgraniczeń
Jak często powtarzać:
w zależności od wskazań co 1- 3 lata
Często zadawane pytania
Zaleca się unikanie stosunków seksualnych, stosowania tamponów, leków dopochwowych, środków do irygacji pochwy na 24 godziny przed badaniem.
Badanie pobierane jest w czasie wizyty ginekologicznej. Nie wymaga dodatkowego skierowania od innego lekarza. Po badaniu lekarz wypisuje specjalną kartę, która jest skierowaniem do pracowni histopatologicznej, gdzie lekarz anatomopatolog ocenia wymaz.
Zdecydowanie tak, ze względu na ilość ocenianych komórek oraz czystość pobranego materiału, wypłukanego, np. ze strzępków krwi.
Nie. Cytologia nie służy do wykrywania tego typu zmian chorobowych. W klinice nie leczymy chorób wenerycznych. Najlepszym miejscem jest Wojewódzka Poradnia Dermatologiczna w Katowicach
Nie ma żadnych większych objawów ubocznych. Czasem występuje niewielkie pobolewanie lub dyskomfort. Zaleca się unikanie współżycia przez okres 1-2 dni. Czasem występuje plamienie lub niewielkie krwawienie. Mogą się pojawić upławy. Jeżeli objawy występują dłużej, to należy się zgłosić do lekarza.
Zachęcamy wszystkie pacjentki do osobistego odbioru i omówienia wyniku. W przypadku nieprawidłowych wyników zostanie włączone leczenie. Najczęściej są to zwykłe leki przeciwzapalne. W przypadku prawidłowego wyniku zostanie zaproponowana wizyta kontrolna w czasie odpowiednim indywidualnie dla pacjentki. W przypadku stwierdzenia stanów przedrakowych istniej możliwość wykonania kolposkopii, badania, które precyzyjnie określa miejsce patologicznej zmiany. Ginekolog ma możliwość kierowania do szpitala, również z wizyty prywatnej.
Dedykowany
tekst
pod SEO
Wyróżnia nas kompleksowa usługa oparta o tradycyjne i zaawansowane technologie. Badanie cytologiczne, inaczej cytologia, to najbardziej popularne badanie w ginekologii. Może być wykonywane profilaktycznie lub monitorowanie raka szyjki macicy.
Nasi specjaliści pracują zawsze z indywidualnym podejściem, troską o komfort pacjentów. Lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie, a w swojej pracy opierają się na różnorodnych metodach diagnostycznych, które uzupełniają się. Duży parking jest atutem dla mieszkańców Gliwic, Zabrza Rudy Śląskiej , Rybnika, Żor i okolic.